10, 9, 8, 7, …znáte to… Po prolomení půlnoci, v čase, když se střídá starý rok s novým, si všichni přejeme, aby byl ten následující hezčí a lepší. Je to doopravdy ROK, který se má postarat, aby byl hezčí a lepší, anebo se o to trošku musíme přičinit vlastními silami?
Není to o tom, co vám nový rok dá … ale co Vy uděláte pro to, aby ten následující byl ten nejlepší ve Vašem životě.
Vyzvěte sami sebe na to, aby nový rok byl časem nových začátků a naplánujte si budoucnost svých snů.
Předsevzetí jsou spojena se snahou změnit něco ve svém životě, ale na to abyste si mohli něco předsevzít, tak nejprve musíte vědět, kam Váš život směřuje a co si přejete změnit.
Jak si přát tak, aby se nám přání a předsevzetí opravdu splnili?
Přání jsou důležitou součástí tohoto procesu. Přání jsou hnacím motorem, touhou, která mění nás samotné ale i celý svět. Proto je důležité znát směr cesty, po níž se chceme vydat i cíl, kam se chceme dostat.
1. Představte si ideální stav
Představte si, že jste se dostali tam, kde jste toužili nebo toužíte být. Co by vás udělalo šťastnými Představujte si chvíli, kdy se cítíte dokonale šťastní a ve své hlavě rozvíjejte všechny možné scénáře. Zkuste si zapsat nebo zapamatovat své pocity a zapamatujte si dojem, který je pro Vás nejsilnější. To, po čem opravdu z hloubi srdce toužíte, to je Váš cíl.
2. Promyslete si jednotlivé kroky – připravte plán
Pokud již víte, co by Vás udělalo šťastnými, jste na nejlepší cestě začít. Nyní musíte zjistit, jak se k tomu
dopracujete. Zjistěte, co Vás přivede k tomu, abyste byli šťastní. Rozpracujte si plán. Promyslete si jednotlivé kroky, které Vás k tomuto vysněnému cíli dovedou. Odpovězte si na otázku: Co musím udělat abych dosáhl svého cíle? A stanovte si dílčí cíle.
3. Cíl musí být konkrétní a měřitelný
Často se stává, že někdy víme, kam se chceme dostat, i víme jak, jen jaksi se to nedaří. Proč to tak je. Posloupnost kroků je důležitá, ale důležitá je i přesnost formulace. Cíle a kroky musí být konkrétní a měřitelné.
Co to znamená?
Podívejme se na takový klasický příklad: Mám přání, že chci být zdravá a tudíž mám i předsevzetí, že budu žít zdravěji. Předsevzetí ještě nemluví o tom, jak to udělám. Když si řeknu, že budu jíst více ovoce a zeleniny, je to krok vpřed, ale stále to není dostatečně jasný a konkrétní cíl. Jak má tedy vypadat správně předsevzetí?
Chcete-li žít zdravěji, víte, že potřebujete žít zdravěji a také to, že byste měli do svého jídelníčku zařadit více vitamínů a možná i více cvičit. Jako cíl si tedy můžete stanovit, že každý den sníte alespoň 2 kusy ovoce a zeleniny, nebo že každý den půjdete na 30minutovou procházku.
4. Stanovte si časový rámec
Stanovte si i čas, do kterého chcete cíl splnit. Vraťme se k předsevzetí žít zdravěji. Pokud nyní víte, že budete každý den jíst o něco více ovoce a zeleniny, nebo chodit na procházku, stanovte si také délku tohoto předsevzetí. Například, že to budete dělat 1 týden. Zvolte si takový časový rámec, který víte, že dokážete zvládnout a postupně náročnost zvyšujte. Pokud se nevzdáte, každý den budete blíže ke svému vysněnému cíli.
5. Reflektujte a nezapomeňte na motivaci – mějte svůj cíl před očima
Reflektujte své pokroky a motivujte se. Při každém přání/předsevzetí byste měli být schopni po určitém čase zhodnotit, zda se Vám cíl podařilo naplnit, nebo zda jste se k němu alespoň o kousek přiblížili. Nezapomeňte se za každý pokrok odměnit. Aby se Vám dařilo motivujte se a mějte svůj cíl stále před očima. Můžete si vytvořit například nástěnku přání nebo použít Svíčku přání Astron, jejíž světlo Vám připomene to, na čem tak usilovně pracujete. A když Vám bude v mysli hořet budete vědět, že jste na správné cestě. Neboť to, na co myslíme se projevuje i v našich životech.
A to, že se přání plní, o tom něco víme.
Čas na nové začátky, nová předsevzetí a přání však není pouze na Nový rok. Přát si a plnit své sny si můžete neustále, jen je na nich třeba pracovat.