Blíží se největší svátky jara – Velikonoce. Znáte zvyky, tradice, velikonoční symboly a vše co nesmí chybět na žádném svátečním stole? Čtěte a dozvíte se více.

Velikonoce

Velikonoční svátky jsou nejstarším a nejvýznamnějším křesťanským svátkem, ale jsou to i svátky jara. 5denní cyklus Velikonoc začíná Zeleným čtvrtkem, pokračuje Velkým pátkem, Bílou sobotou a završuje ho Velikonoční neděle a Velikonoční pondělí. K tomuto období neodmyslitelně patří i zvyky a tradice, které se udržovaly již staletí a někteří je dodržují i ​​dnes.

Během Zeleného čtvrtka se naši předkové myli ranní rosou ještě před východem Slunce, aby byli celoročně zdraví. V tento den se konzumovala pouze zelená jídla, která podporují zdraví a imunitu. K těm nejznámějším patřila zelená špenátová polévka nebo jídla z luštěnin.

Na Velký pátek se ženy i muži zvykli před východem Slunce koupat po krku ponoření v potoce. Tento úkon jim měl zajistit zdraví po celý rok. Bílá sobota patří k přípravě mnoha jídel, protože končí čtyřicetidenní půst. Velikonoční neděle je dnem radosti, hojnosti a legrace. Na Velikonoční pondělí je zvykem dívky a ženy vyšibat pomlázkou a oblévat vodou.

Astron jarni dekorace

 

Svíčka jako symbol jara a vzkříšeného Krista

K oslavám Velikonoc patřila a dodnes patří i svíčka. Svíčka je v mnoha kulturách chápána jako znamení života. Velikonoční svíčka (Paškál) většinou bílé barvy symbolizuje vzkříšeného Krista. Paškál je vysoká velikonoční svíce, která se zapaluje při velikonoční vigílii v církvích západní liturgické tradice a symbolizuje vzkříšeného Krista, jehož světlo podle křesťanské nauky rozráží temnoty smrti. Podle staré tradice se svíčka zapaluje od posvěceného ohně na začátku liturgie. Světlo je pojímáno jako znamení života. Bílá barva svíce je symbolem naděje a nového života. Taková svíčka se zapaluje celé velikonoční období do Letnic a při každém křtu.

Velikonoční dekorace

K Velikonocím patří i správná velikonoční atmosféra. Prostředí domova si dokážete zkrášlit různými doplňky s velikonoční tématikou. Obohatit ho můžete také originální výzdobou dle vlastní fantazie. Tradiční velikonoční ozdoby zkombinujte s hand made výrobky. Ve vaší výzdobě by však neměla chybět ikebana či věnec na stůl nebo dveře.

Ať už sáhnete po přírodních výrobcích (malovaná vajíčka, jarní kvítky či větvičky) nebo umělých dekoracích (stuhy, mašličky, dekorativní sošky), nezapomeňte přidat svíčku.

Velikonoce - jarní dekorace se svickami

Obohaťte velikonoční stůl o ekologické svíčky

Sváteční stůl lze zpestřit několika způsoby. Zapojte svou kreativitu. Vyrobte si například velikonoční věnec. Zkrášlit jej můžete také ručně vyráběnými svíčkami z dílny Astron. Doporučujeme použít palmové nebo sójové svíčky. Palmový vosk je totiž čistě rostlinný a přírodní produkt. Sójový je označován za ekologickou alternativu vosku. Oba vosky nekouří, jsou vhodné pro alergiky a děti. Pokud toužíte po provonění vašeho bytu, doporučujeme s láskou vyrobené vonné svíčky ve skle, jakož i vonné svíčky přání Astron či svíčky přání Astron bez vůně.

Vellikonoce

Svíčky patří na každý sváteční stůl a ke každému životnímu období. Jsou symbolem jara, vzkříšení, života a světla… aby bylo více světla a radosti i ve vašem životě.

Napsat komentář