Jak poznat špatné svíčky?

Kvalitní palmovou svíčku dokážete rozeznat i vy. Stačí když budete znát těchto pár věcí.

Palmové svíčky jsou oblíbené zejména pro svůj vzhled. Pravá palmová svíčka má totiž specifickou krystalizaci, která ji odliší od všech ostatních svíček vyrobených z jiných druhů vosků. Pokud jste si palmové svíčky zamilovali, určitě již znáte jejich vlastnosti.

Jedinečné vlastnosti palmového vosku:

  • specifická krystalizace
  • delší doba hoření
  • ekologičnost
  • maximální čistota hoření
Palmový vosk je čistě rostlinný, přírodní produkt. Vzniká jako vedlejší produkt při výrobě palmového oleje. Malá část produkce se používá právě na technické účely – například na výrobu svíček. Palmový vosk, který používáme, pochází z udržitelného hospodářství z Malajsie, kde vláda dbá na ochranu přírody a nedovoluje kácení deštných pralesů za účelem budování palmových plantáží.
Čistota a délka hoření jsou specifickými vlastnostmi vosku, které umožňují mimořádně čisté hoření bez uvolňování škodlivých látek do ovzduší. Abychom při výrobě svíček zachovali tuto čistotu hoření, přidáváme do svíček čistý bavlněný knot.

I výroba má svá pravidla.

Výroba kvalitní svíčky má svá pravidla. Ručně vyráběná svíčka má své specifické kvality, které ji odlišují od lisované nebo „masově“ vyráběné svíčky. Při její výrobě musí být dodrženy přesně stanovené podmínky jako jsou teplota vosku, správná forma, pracovní postup. Kvalitu svíčky také ovlivňuje i teplota v místnosti, ve které chladne. Pokud svíčka zchladne příliš rychle nebo naopak příliš pomalu, odrazí se to na kvalitě svíčky.
Nesprávná teplota při výrobě svíčky

Nesprávná teplota při výrobě svíčky

Špatná krystalizace – chyba při výrobě svíčky

Špatná krystalizace – chyba při výrobě svíčky

 

 

 

 

 

 

 

 

Krystalizace.

Kvalitní svíčku rozeznáte hned na první pohled tak, že se podíváte na to, jakou má krystalizaci. Jedinečnost palmové svíčky spočívá v tom, že vytváří specifickou krystalizaci.  Pro její vznik je však potřebné dodržet správné teploty během výroby. Pokud má svíčka pěkné rovnoměrné květiny, případně vytváří pírka, byl při její výrobě dodržen správný pracovní postup a v ruce tedy držíte kvalitní svíčku. Nedodržení správných teplot při tání vosku, ohřívání forem, se podepíše na tom jak krystalizace vypadá.
Svíčka z palmového vosku - pírková krystalizace

Svíčka z palmového vosku – pírková krystalizace

Svíčka z palmového vosku – kvítková krystalizace

Svíčka z palmového vosku – kvítková krystalizace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vzduchové bubliny.

Správná svíčka nemá mít vzduchové bubliny. Jak však poznat, zdali je svíčka má nebo nemá?
Nejjednodušší je udělat si krátký test. Pokud svíčku prořízneme horizontálně, alespoň 5 cm od spodního okraje, a objeví se v ní vzduchová bublina, nebyl dodržen správný postup při  její výrobě. Vzduchové bubliny ve svíčce mohou být nebezpečné.
Chyba svíčky vzduchové bubliny – svíčka, která nebyla dolita

Chyba svíčky vzduchové bubliny – svíčka, která nebyla dolita

Příčný řez svíčky – vzduchové bubliny při nesprávné výrobě svíčky

Příčný řez svíčky – vzduchové bubliny při nesprávné výrobě svíčky

Pokud chcete zjistit, jestli má svíčka vzduchové bubliny, nemusíte jí hned řezat, vzduchové bublinky se objeví i během hoření. V takovém případě je lepší svíčku uhasit.
Svíčka s dírami po zapálení vybuchne

Svíčka s dírami po zapálení vybuchne

Bublinky vznikají, pokud svíčka byla nesprávně odlitá, případně skořápka, která vzniká při zalévání, nebyla správně propíchnuta.

(Palmové svíčky se kvůli krystalizaci ručně lijí. Skořápka se při lití svíčky několikrát propichuje).

Svíčka o průměru 5,5 cm a výšku 11 cm by měla mít váhu 240g, je-li lehčí v jejím nitru se určitě nacházejí bubliny.

Hoření je důležité.

Dalším důležitým bodem v hodnocení kvality svíčky je samotný proces hoření. Pokud je svíčka správně vyrobena, vosk taje rovnoměrně. Nevznikají žádné tunely a svíčka nevytéká. Po hranách zbývá jen jemná skořápka, která vytváří strukturu „hradby“. Je to výsledek sladění všech faktorů, které ovlivňují výrobu svíčky.

Pokud chcete vidět opravdu kvalitní svíčku – zkuste svíčky z dílny Astron. Naše svíčky jsou ručně lité a každá z nich je proto originál. Při výrobě každé svíčky dbáme na kvalitu, správný poměr surovin, a také na správné teploty při tání či lití svíček.

Aby Vám naše svíčky přinesly kvalitu a pěkný zážitek.

Napsat komentář