Esenciální oleje se používají k aromaterapii. Kromě toho, že příjemně voní, vám mohou pomoci při zvládání stresu, úzkosti nebo deprese. Pečujte o svou mysl i tělo a využijte terapeutických účinků esenciálních olejů.

Rozdíl mezi esenciálními, éterickými a vonnými oleji.

Na trhu existuje množství různých vonných olejů, abyste se správně zorientovali, všímejte si zejména jejich názvů. Ne všechny mají terapeutické účinky. Rozdíl mezi esenciálními éterickými a vonnými oleji spočívá v jejich složení a výrobě. Esenciální oleje jsou přírodní aromatické oleje získávané z rostlin pomocí destilace vodní páry nebo lisováním. I malá lahvička esenciálního oleje obsahuje účinné látky z několika stovek kilogramů rostlin, které působí léčivě na všech úrovních – fyzické, duševní i emocionální.

Přestože se éterické a esenciální oleje někdy používají jako synonyma, existuje mezi nimi jemný rozdíl. Esenciální oleje jsou získány pouze destilací rostlinných materiálů, zatímco éterické oleje jsou směsí esenciálních olejů a jiných látek. V důsledku toho mohou éterické oleje obsahovat nejen přírodní složky rostlin, ale také umělé složky, které jsou přidány k dosažení určité vůně nebo účinku.

Éterické oleje se nejčastěji vyrábějí parní destilací sušených lupenů, listů a dalších částí rostlin bohatých na silice, některé vzácnější (obtížněji získatelné) se extrahují organickým rozpouštědlem, a naopak ty snadno získatelné se získávají i běžným lisováním. Za nejkvalitnější se považují éterické oleje získané destilací.

Vonné oleje jsou sloučeninami synteticky vyrobených látek. Sice hezky voní, ale nemají terapeutický účinek.

Jak používat esenciální oleje?

Použití v aromalampě

Jedním z nejběžnějších způsobů použití esenciálních olejů je v aromalampě. Když se esenciální olej rozptýlí do ovzduší v místnosti, může působit na zlepšení nálady, podporuje relaxaci a zmírňuje stres. Vhodné je i použití esenciálních olejů v difuzéru, který pomáhá zvlhčovat vzduch. Vůně se následně rozptýlí v prostoru. Stačí si vybrat esenciální olej, který se vám líbí.

Užijte si relaxační masáž nebo koupel

Dalším způsobem použití esenciálních olejů je masáž. Při masáži se esenciální olej nanáší na kůži a jemně se do ní vmasíruje. Tento proces pomáhá uvolňovat napětí a zlepšuje krevní oběh. Při masáži se mohou použít různé druhy esenciálních olejů v závislosti od typu masáže. Některé esenciální oleje mají uklidňující účinky, zatímco jiné mohou být stimulující.

Inhalace

Éterický olej lze inhalovat několika způsoby. Můžete jej vdechovat i přímo z malé lahvičky či ubrousku, na který přidáte pár kapek silice. Například vdechování levandulového oleje pomáhá uvolnit stres a napětí.
Pro nepřímou inhalaci je vhodné použít difuzér, aromalampu či zvlhčovače ovzduší, které vůni oleje rozptýlí po celé místnosti. Už si jenom stačí vybrat vhodný esenciální olej. Vybírejte podle účinků, ale i vůně, která se Vám líbí.

Napařování pod ručníkem může přinést úlevu při rýmě. Přidejte pár kapek oleje (klidně 1 nebo 2) do nádoby s horkou vodou, nakloňte se, hlavu překryjte ručníkem a zhluboka dýchejte. Inhalujte 5 až 7 minut. Napařování se správným olejem má příznivý vliv na dýchací cesty.

Zlepšete si spánek

Esenciální oleje můžete použít i pro zlepšení spánku. Někdy stačí nakapat pár kapek esenciálního oleje na polštář a jemně je do něj vmáčknout. Inhalace esenciálních olejů z polštáře může pomoci uvolnit tělo a zlepšit spánek.

Esenciální oleje a tvořivost

Přírodní deodorant, mýdlo, vonné svíčky nebo parfém. Použijte pár kapek oleje jako přísadu při tvoření vlastních výrobků a dodejte jim výjimečné vůně. Esenciální oleje můžete efektivně využít I k čištění domácnosti. Citrusové esenciální oleje, Tea Tree olej či Eukalyptus přirozeně odstraňují nečistoty z povrchů.

Esenciální oleje se používají již staletí jako součást tradiční medicíny a léčebných praktik po celém světě. V současné době jsou stále populárnější a více lidí se dozvídá o jejich úžasných výhodách pro zdraví a pohodu. Využijte je i vy. Vyberte si esenciální olej, který vám bude vyhovovat. A chcete-li oživit prostor dalšími zajímavými způsoby, vyzkoušejte vonné vosky nebo vonné svíčky z naší nabídky.