Důvody vytékání svíček: Proč vytékají i ty nejkvalitnější svíčky?

I ta nejkvalitnější svíčka může vytéct. Ano. Stává se to. I když vytékání svíček je obvykle znakem nekvalitní svíčky, případně nedodržení postupu při výrobě. Svíčka může vytéct z více důvodů. Jedním z nich je nesprávná manipulace a postup při pálení svíček.

Může se zdát, že neexistuje nic jednoduššího, jak zapálit svíčku. Nevěřili byste, že i v tom je kousek vědy.

Důvody vytékání svíček

Rovný podklad

Pálení svíček má svá pravidla, která při nedodržení mohou způsobit to, že vaše svíčka vyhoří dříve, než by měla. Knot se zkrátí, vosk vyteče. Jak je pálit tak, aby vám svíčka vydržela co nejdéle.

Svíčku umístěte na rovný podklad. Jedním z důvodů vytečení může být, že svíčka nemá stabilní podklad. Jakmile je umístěná na nerovném povrchu, knot svíčky se může nahnout do strany, a tím vypálí dírku v plášti svíčky na straně a svíčka přes dírku vyteče.

Teplota

Nevhodná teplota může být dalším problémem. I svíčky mají svoje „potřeby“. Ideální teplota, při které byste měli svíčku pálit je pokojová teplota – optimálně 22-23 stupňů. Při velmi vysokých teplotách – například, když svíčky pálíte v létě, nebo v zimě, a pokojovou teplotu máte na příjemných tropických 30 stupních, svíčka má tendenci topit se rychleji. Samozřejmě to záleží i od kvality vosku, ale všeobecně se vosk topí rychleji a může dojít k deformaci svíčky vytečením.

Opačný problém nastává, když pálíte svíčky v příliš nízkých teplotách. Svíčka je tehdy tuhá a knot nestíhá roztopit tělo svíčky, tím dochází k tomu, že svíčka nevyhoří celá, stěny zůstanou hrubé, vytvoří se hrubá skořepina a ze svíčky vám vznikne příliš hodně odpadu.

Poslední centimetr se nepálí!

Možná jste si všimli, u některých svíček je jako varování uvedena informace o tom, že poslední centimetr svíčky se nemá pálit. Je to z důvodu, že teplota svíčky se zvyšuje, čím víc se blíží ke konci. Na konci svíčky je tedy teplota nejvyšší a může roztopit i jinak pevné hrany tvořící skořepinu (při palmových svíčkách), což způsobuje vytečení zbytku vosku na podložku.

Délka knotu

Jedním z dalších problémů při vytékání svíček může být nesprávná délka knotu. Když je knot příliš dlouhý, vytváří vysoký plamen, který svíčku nadměrně nahřívá. Před každým zapálením svíčky je potřeba délku knotu zkrátit na 0,6 cm, čímž zabezpečíte její bezpečné hoření.

Interiérové a venkovní svíčky

Interiérové svíčky patří do interiéru, exteriérové svíčky můžete pálit venku. Dbejte na to, že interiérové svíčky můžete pálit jen v interiéru, a naopak exteriérové jen venku. Důvod je jednoduchý – každá svíčka je vyrobená z jiného druhu materiálu, a tedy je přizpůsobena buď na pálení venku, nebo uvnitř. Venkovní svíčky mají většinou hrubší knot a mohou dýmit. Hoří intenzivněji a vytvářejí větší teplo. Když ji zapálíte uvnitř, kvůli teplotě dojde k jejímu vytečení, nebo znehodnocení. Naopak u interiérových je vosk a knot přizpůsobený potřebám pro interiér. Svíčka je z vosku, který má nižší teplotu topení a ideálně hoří při pokojových teplotách.

Průvan

I průvan, nebo drknutí do svíčky může způsobit „patálií“. Problém způsobuje náklon hořícího knotu, který se otáčením v průvanu nakloní na stranu, vypálí do stěny vosku dírku, přes kterou vosk vyteče. Nerovnoměrné hoření ve svíčkách způsobí deformace a v horším případě může způsobit i jiné nebezpečí v případě, že se v okolí svíčky v průvanu nacházejí hořlavé předměty.

Ať už jste milovníci svíček, nebo si svíčku zapálíte jen jednou za čas, svíčky palte vždy bezpečně. Nezapomeňte dodržet pravidla pálení svíček a vyberte si kvalitní svíčky, díky kterým předejdete možnému nebezpečí. Pročtěte si i naše další tipy, jak pálit svíčky, abyste si jich užili na maximum.