Svíčky se dají odlít prakticky z jakéhokoliv vosku. Proč jsou ale svíčky z přírodních vosků zdravější, kvalitnější a ekologičtější? Odpovíme Vám v tomto článku.

Na výrobu svíček se nejčastěji používají 3 základní druhy vosků a to palmový, sójový a parafinový. Každý z těchto vosků má své specifické vlastnosti, které dodávají svíčce její osobitý charakter a vůni. Pojďme se proto na jednotlivé vosky podívat.

Palmový vosk

Palmový vosk má čistě přírodní, rostlinný původ. Vzniká jako vedlejší produkt při výrobě palmového oleje, kdy se malá část této produkce používá právě na technické účely – například na výrobu svíček. I palmový vosk má spoustu “příbuzných” a není vosk jako vosk. Palmový vosk, který používáme my, pochází z udržitelného hospodářství z Malajsie. Tamní vláda nepodporuje kácení deštných pralesů kvůli vysazování palmových plantáží. Vosk, který používáme k výrobě svíček pochází od dodavatele, který je členem RSPO, díky tomu si můžete ověřit, jak společnost pracuje na trvalé udratelnosti  i to, jakým způsobem se vosk produkuje. Tento přístup pomáhá chránit životní prostředí, trvale udržitelné plantáže dokážou vyprodukovat jenom určité množství vosku.

Palmový vosk má své specifické vlastnosti, díky kterým je každá svíčka originál. Které to jsou?

 • na povrchu vytváří krásné krystalické struktury, které připomínají námrazu na okně
 • při použití správného knotu a dodržení všech zásad, se při hoření svíčky kolem ní vytváří “skořápka” a svíčka nevytéká
 • vosk je rostlinného původu, při hoření se do ovzduší nedostávají toxické látky, je proto vhodný pro alergiky i malé děti
 • díky hustější konzistenci hoří asi o polovinu déle než parafinové vosky

Nevýhody: hůře váže vůni, proto se při výrobě vonných palmových svíček přidávají vůně s větší koncentraci.

Existuje několik druhů palmových vosků, nejčastěji se na výrobu svíček používají dva druhy: krystalický a nekrystalický.

Krystalický palmový vosk při správném výrobním procesu vytváří zmiňované krystaly. Krystalizace je pokaždé jiná, nikdy se neopakuje, každá  svíčka je proto originální.

Nekrystalický vosk, taky nazývaný stearín, si zachovává mléčnou nekrystalickou barvu a většinou se používá jako příměs do parafínů ke zlepšení jejich vlastností. Tyto vosky patří mezi vysoce kvalitní tvrdé vosky, které mají vyšší teplotu tání, která jim zaručuje odolnost vůči tepelné deformaci.

Sójový vosk

Sójový vosk taky patří mezi přírodní vosky a jejich největším výrobcem je USA. Vyrábějí se ze sójových bobů hydrogenací sójového oleje na pevnou látku, neobsahují žádné pesticidy. Stejně jako u palmových vosků je jejich výhodou dlouhé a pomalé hoření. Výrobci svíček s ním rádi pracují pro jeho jednoduchost, pokud víte jak na to a znáte jeho teplotu tání, stačí vosk roztavit a nalít.

Jaké jsou výhody sójového vosku?

 • vosk je rostlinného původu
 • nenáročný na zpracování
 • má dlouhé a pomalé hoření
 • díky nižší teplotě tání dokážou rychleji provonět místnost

Nevýhody: tyto vosky jsou primárně určeny pro svíčky ve skleničkách

Parafín

Spousta lidí má předsudky vůči parafinovým svíčkám, protože parafín je syntetický vosk, který se získává jako destilační frakce ropy. Jeho vlastnosti jsou však pro výrobu svíček ideální. I mezi parafíny lze najít takové, které splňují nejpřísnější kritéria kvality. Používají se nejenom při výrobě svíček, ale také v kosmetickém a potravinářském průmyslu. Vše závisí na procesu fragmentace ropy. Čím je parafín rafinovanější, tím lépe. Kvalitní parafín poznáte tak, že má nižší olejnatost a vyšší teplotu tání. Stupeň čištění určuje barvu parafínu – sněhově bílá barva odpovídá vysoce rafinovaným parafínům. Parafíny se podle frakčního složení, teploty tání a krystaličnosti dělí na vodnaté (teplota tání 28-70 °C) a mikrokrystalické (teplota tání 60-80 °C) ceresíny.

Podle stupně čištění se parafíny dělí na:

 • gachi (vazelína) – obsah oleje do 30 % jejich hmotnosti
 • surové parafíny (ceresiny) – obsah oleje do 6% hmotnosti
 • parafíny rafinované a vysoce rafinované – pro výrobu kvalitních svíček, které nekouří se využívají parafíny vysoce rafinované

Jaké specifické vlastnosti a výhody má parafínový vosk?

 • výborně drží vůni, pokud chcete doopravdy “navoněnou” svíčku, vyberte si parafínovou
 • vysoce rafinovaný vosk je vhodný do interiéru ale i exteriéru
 • nižší cena

Výroba svíček je umění, kterému doopravdy rozumí málokdo. Abyste si vybrali kvalitní svíčku, stačí Vám znát těchto pár rozdílů.

Jak jsi ale vybrat tu pravou svíčku pro Vás? Vybírejte srdcem

Napsat komentář