Věda o svíčkách – i výroba svíčky má svá pravidla.

Co odlišuje kvalitní svíčku od té nekvalitní? Je výroba svíček opravdovou vědou? Co potřebujete vědět, abyste se neztratili v množství svíček a poznali jejich kvalitu? Co dělá svíčku opravdu kvalitní svíčkou? Jak poznat kvalitní svíčku a vyrobit ji? I toto jsou otázky, na které jsme hledali odpověď.

Jako výrobci svíček jsme prošli dlouhým a náročným procesem hledání, bádání, zkoumání, vymýšlení a testování. Náš tým věnoval spoustu času zdokonalování procesu výroby svíček, a i po letech víme, že naše zkoumání stále není u konce.

Pokud jste si už někdy doma zkoušeli vyrobit vlastní svíčku jistě víte, že ne vždy to je tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Návodů je mnoho a co výrobce, to jiná zkušenost. Pronikněte s námi do tajů výroby svíček a naučte se rozeznat kvalitu. Nechte se okouzlit výrobou svíček.

Věda o svíčkách nebo alchymie?

Výroba svíček je nikdy nekončící proces. První svíčkou vše začíná. Od roztátí vosku k hotovému dílu není dlouhá cesta, ale právě to, co tomu předchází je někdy umění a celá věda. Tvůrčí ruční práce je základem každé činnosti od nápadu, designu, tvaru, výběru vůně a barvy. Uměním je míchání barev a správný poměr vůní. Vědu o teplotách, vlhkosti, vlastnostech materiálů a jejich vzájemném vlivu – to vše je třeba skloubit při výrobě svíček.

 

Proč se zabývat vědou o svíčkách?


Možná přemýšlíte nad tím, proč by měl člověk nějakým způsobem studovat výrobu svíček. Proč studovat vědu o svíčkách, když existuje řada jednoduchých návodů a metod jak si svíčku vyrobit? Ve skutečnosti těch důvodů je mnoho. Dozvíte se o různých druzích vosků, přísad, vůní a také o formách používaných k výrobě svíček.

Tyto informace Vám poskytnou důkladnější pochopení procesu výroby svíček, zjistíte i to, jak bude Vaše svíčka vonět, jak slabě nebo silně bude hořet a jak dlouho vydrží. A pokud se rozhodnete jít cestou výroby svíček, věda o svíčkách Vám ušetří množství hodin zkoušení a hledání informací z neověřených zdrojů.

 

I výroba svíček má svá pravidla.


Výroba kvalitní svíčky má svá pravidla. Každodenní činností, odbornými konzultacemi, zdokonalováním naší práce vědeckými postupy, ale někdy i metodou pokus omyl, jsme se snažili zdokonalit proces výroby svíček. Jako výrobci se soustřeďujeme především na přírodní palmový vosk, ale nabízíme i alternativu ve formě sójového a včelího vosku.

Kvalitně ručně vyráběná svíčka litím má svá specifika, která ji odlišují od lisované nebo „masově“ vyráběné svíčky, případně nedůsledně ručně vylité svíčky. Při její výrobě musí být dodrženy přesné podmínky, abyste dosáhli co nejlepšího výsledku, který lze následně považovat za standard.

Každý vosk je něčím specifický, chová se jinak, taje při jiných teplotách, jinak přijímá barvu a vůni. Rozdíl je i v tom, jak hoří. Hoření je ovlivňováno také výběrem knotu, jeho složením a délkou, ale i teplotou místnosti, ve které svíčky chladnou. To vše je zapotřebí brát na zřetel, aby byl výsledný efekt co nejlepší. Chcete poznat kvalitní svíčku? Soustřeďte se na to jaký lesk vytváří, jestli je drsná nebo hladká. Sledujte její hoření. Podívejte se na to, zda uprostřed vytváří dutinu nebo v ní zůstává příliš mnoho nevyhořelého vosku.

Věda o svíčkách

Výrobu svíček považujeme za náročný proces. Vidíme však smysl v tom, abychom naučili lidi poznat rozdíly mezi kvalitním a nekvalitním výrobkem. Proto jsme se rozhodli, připravit pro Vás sérii článků ze zákulisí výroby svíček.

Zároveň bychom tímto rádi poděkovali našemu týmu znalců, kteří svou odbornou činností přispěli ke zdokonalení procesu výroby svíček.

Jmenovitě: Štefan Timko, Ing. Matej Luterán, MUDr. Lenka Rušinová, PharmDr. Martin Natafaluši,

Vosk, který používáme pochází z palmových plantáží z Malajsie, kde vláda nedovoluje kácení pralesů na úkor budování plantáží.

Napsat komentář