Návod: Jak vyrobit vonný vosk do aromalampy.

Často se nám stává, že dostaneme otázku: Co udělat ze zbylým voskem ze svíček, když svíčka dohoří? Odpovědí je hned několik.

Nejjednodušší je zbytek vyhodit. Ale nač vyhazovat, když můžete vosk opětovně zužitkovat? Recyklace je dnes v celu moderní pojem a znovu se dostává do popředí i díky potřebě žít znovu trošku více “ekologičtější”. My tento stále zelený trend podporujeme a proto přinášíme jednoduchý návod jak si vyrobit vonný vosk ze zbytků staré svíčky.

Nevyhazujte! Recyklujte!

Nápadů na efektivní využívání zbytků vosku je mnoho – pár rad se dočtete například i v tomto článku: 10 tipů jak využít zbytky ze svíček, ale výroba vonného vosku je nenáročná a určitě vám udělá radost.

Na výrobu vonného vosku budeme potřebovat: zbytky starých svíček, dvě nádoby / hrnce – hrnec na vodní lázeň a nádobu na rozpuštění vosku, vonnou esenci nebo esenciální olej, formičku na vylití vosku – např. kostky na led.

Návod: Jak vyrobit vonný vosk ze zbytků svíček.

Sesbírejte si zbytky ze svíček.

Pokud máte různé druhy svíček dávejte pozor na to, z jakého vosku byly svíčky vyrobeny. Zbytky palmových svíček míchejte pouze s jinými palmovými svíčkami, sójové se sójovými a parafínové s parafínovými. Každý vosk má totiž jinou teplotu tání a bod tuhnutí a také jiné “vnitřní složení”. Pokud byste smíchali různé druhy vosků, výsledek by vás určitě nepotěšil.

Zbytky svíček

Zbytky svíček

Vosky nechte roztát ve vodní lázni.

Vodní lázeň jistě znají všechny hospodyňky. Podstatou této speciální tepelné úpravy je postupné rozpuštění surovin – v našem případě vosku, která je částečně ponořena do vařící vody. Vosk se postupně rozpustí a vy se nemusíte obávat připálení, případně vznícení vosku.

Přidejte barvu a vonné esence.

Když se vosk rozpustí je čas přidat vonnou esenci. Na výrobu vonného vosku můžete použít přírodní silice nebo vonné esence. Doporučujeme využít přírodní silice nebo 100% esenciální oleje, které jsou sice dražší ale jejich vůně je o to zdravější a výraznější. Různé typy vosků vážou vůni různě. Například palmový vosk váže vůni těžší než parafín nebo sójový vosk. Pro výraznou a intenzivní vůni je vhodné použít alespoň 10% vůně. Pokud máte zbytky vosků různých barev a chcete dosáhnout jiný odstín, stačí před vylitím přidat trošku barvy do vosku. Nebo se můžete nechat překvapit jaká barva vám vznikne.

Vonný vosk výroba

Vonný vosk výroba

Po přidání vůně stačí vosk pořádně promíchat a můžete vylévat.

Vonný vosk rovnoměrně rozlijte do připravených nádob a nechte vychladnout. Vosky v malých formičkách tuhnou poměrně rychle. Po ztuhnutí (cca 2-3 hodiny) je můžete vybrat z forem.

Takto zhotovený vonný vosk ze zbytků svíček můžete opětovně používat, dokud vůně úplně nevyprchá. Výhodou vonných vosků je to, že je stačí nechat rozpustit v aromalamp a příjemná vůně se rychle rozšíří po prostoru. Takovým milým ručně vyrobeným dárkem můžete potěšit i své blízké.

vonný vosk vanilka

vonný vosk vanilka

Napsat komentář